Czy własna działalność jest konieczna do pracy w Uber?
Rosnąca popularność takich rozwiązań jak Uber czy Bolt, sprawia, że poszukiwani są nowi kierowcy. Stoją oni jednak przed wieloma wyzwaniami i kłopotami. Ważnym okazuje się pytanie czy należy założyć własną firmę oraz w jaki sposób należy rozliczać kwestie podatkowe.

Czy założenie własnej działalności gospodarczej jest konieczne?
Pracując w ramach takich aplikacji jak Uber albo Bolt nie musimy zakładać własnej spółki a nawet jednoosobowej działalności gospodarczej. Oznacza to, że mamy znacząco ułatwione zadanie. Nie musimy samemu rozliczać się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Urzędem Skarbowym. Niekonieczne będzie również prowadzenie jakiejkolwiek księgowości. Własna firma nie jest konieczna, ale jeśli mamy zamiar pracować z innymi osobami i chcemy zostać przedsiębiorcami, to wydaje się niezbędna.
Współpraca z partnerem biznesowym
Najłatwiejszą formą zarabiania w ramach Ubera czy Bolta jest współpraca z przedsiębiorstwem. Często oferują one niezbędne narzędzia pracy (pojazd z zapewnionym stanem technicznym i paliwem, smartfon z Internetem) oraz sami rozliczają nasze podatki. Czasami można liczyć również na inne benefity. Jednak należy się spodziewać, że część naszych zarobków będzie zabierana przez partnera biznesowego. Nie tylko musi on pokryć koszty naszej działalności, zapłacić podatki, ale również sam „potrzebuje” zarobku. Prowizje często nie są wysokie.
Współpraca z inną spółką jest o tyle wygodna, że nie musimy deklarować ile będziemy pracować. Jest to najlepsze rozwiązanie dla dopiero chcących zacząć taki rodzaj pracy. Wiele spółek proponuje współpracę w ramach umowy zlecenie jako próbny okres. Możemy wtedy np. sprawdzić czy nadajemy się do przewozu ludzi Uberem i ile możemy zarobić.

Jak wyglądają rozliczenia z partnerem?
Najczęściej powinien on oferować czasową umowę o pracę lub umowę zlecenie. Częstą praktyką jest również współpraca w ramach B2B, ale opłacalność tego rozwiązania jest zauważalna przy bardzo wysokich dochodach (wskazuje się, że nawet przy 15 tysiącach złotych). W ramach umowy o pracę możemy otrzymywać wynagrodzenie akordowe. Często też możemy otrzymywać podstawowe wynagrodzenie plus premie uznaniowe na podstawie uzyskanych przychodów. Jednak jest to rozwiązanie dla bardziej zaufanych kierowców.
Kwestie związane z podatkami i składkami po stronie pracodawcy (np. na Fundusz Pracy), co do zasady, rozlicza nasz pracodawca (w rozumieniu prawa). My jedynie wypełniamy odpowiednie deklaracje PIT w okolicach lutego-kwietnia. Sytuacja jest jednak zawsze indywidualna i należy szczegółowo omówić ją z partnerem.
Dodaj komentarz